Acest site necesită browser-ul să fie activat JavaScript.
Vă rugăm să activați JavaScript și să reîncărcați această pagină.
Site-ul necesită browser-ul pentru a activa cookie-urile pentru a se autentifica.
Vă rugăm să activați cookie-urile și reîncărcați această pagină.
Therese BohmanCealalta femeie
la comenzi de peste 199 lei
Conform Termeni și condiții
Parteneriat cu producători autorizați
Therese Bohman (n. 1978), scriitoare si jurnalist cultural, a debutat cu romanul The Drowned (2010), primit cu entuziasm de cititori. Cealalta femeie este al doilea roman al autoarei, care a fost, de asemenea, nominalizat la Premiul de Literatura al Consiliului Nordic 2015 si la Premiul Radio Suedia pentru roman.
Therese Bohman locuieste in Stockholm.
Premii si nominalizari:
"Cealalta femeie" gestioneaza o problematica complexa, de la stratificarea sociala, sexualitate si feminitate, pana la putere, morala si abuz. Ceea ce persista pregnant dupa ultima pagina este atmosfera romanului. Therese Bohman zugraveste consecvent starea de spirit dintre neliniste si apatie, care acompaniaza dramatic dezgustul eroinei pentru aproape tot ce se afla in jur si pentru cei din anturajul sau, si incapacitatea de a se desprinde din alienare, din singuratate, de a-si depasi conditia prin mijloace proprii.
Un roman tulburator, foarte bine scris, cu un genial aparent happy end, care totusi nu este nici fast, nici amuzant, nici luminos.
Am aprecia părerea ta! Evaluați acest produs
Nu există comentarii de la alți utilizatori.