Acest site necesită browser-ul să fie activat JavaScript.
Vă rugăm să activați JavaScript și să reîncărcați această pagină.
Site-ul necesită browser-ul pentru a activa cookie-urile pentru a se autentifica.
Vă rugăm să activați cookie-urile și reîncărcați această pagină.
Michel BussiLa soarele neimblanzit
la orice comanda
Conform Termeni și condiții
Parteneriat cu producători autorizați
In Insulele Marchize, cel mai izolat arhipelag din lume, cu un dureros trecut colonial, cinci cititoare pasionate si scriitoare aspirante au fost selectate de o editura pariziana sa participe la un atelier de scriere creativa sub coordonarea unui romancier faimos. Un sejur de o saptamana la capatul lumii si un singur scop: producerea unui bestseller cu totul original.
Care ar fi insa cel mai bun inceput de roman? Pe tarmul negru scaldat de apele turcoaz ale Pacificului, cele cinci femei sunt pe cale sa afle pe propria piele cand o disparitie misterioasa si un simbol rau prevestitor transforma un exercitiu literar intr-un joc criminal. Impanzita de turisti veniti pe urmele lui Paul Gauguin si ale lui Jacques Brel in cautarea paradisului pierdut si a stravechii culturi polineziene, insula Hiva Oa devine treptat scena banuielilor si a manipularilor, unde oricine poate sa minta si... sa moara. Fiindca in inima padurii tropicale, sub ochii nelinistitori ai straniilor tiki intruchipand fiinte pe jumatate oameni, pe jumatate zei, cineva a ucis. Si va ucide din nou.
Un roman polifonic despre ranile adanci ale istoriei si puterea literaturii, unde asteptarile sunt inselate la fiecare pas, iar glasul fermecator al Maimei, adolescenta care investigheaza, impreuna cu politistul Yann, mortile misterioase de pe insula, va face deliciul cititorilor, strecurand in aceasta atmosfera de cosmar o nota de prospetime si un umor savuros.
„La soarele neimblanzit ne poarta intr-un colt de lume care merita sa fie cunoscut dincolo de cantecele lui Brel, tablourile lui Gauguin, operele lui Melville si ale lui Stevenson. Istorie milenara, credinte adanci si taramul de origine al tatuajului.” (ActuaLitté)
„Sub un cer paradiziac, povestea unui infern din care nu exista scapare si o enigma in stilul Agathei Christie.” (Le Figaro)
„Michel Bussi este unul dintre cei mai ingeniosi autori de romane politiste din Franta.” (The Sunday Times)
„Un roman palpitant, plin de rasturnari de situatie.” (Gala)
Michel Bussi, nascut in 1965 la Louviers (Haute-Normandie, Franta), este unul dintre cei mai cititi autori francezi contemporani, opera sa fiind tradusa in peste 35 de limbi. De formatie geograf, mult timp profesor la Universitatea din Rouen, a inceput sa scrie in anii 1990, dar a publicat primul roman, Code Lupin, abia in 2006, acesta atingand repede cifra-record de noua editii.
I-au urmat alte titluri: Omaha Crimes (2007), Mourir sur Seine (2008), Sang famille (2009; Legaturi de sange, Polirom, 2020), Nymphéas noirs (2011; Nuferi negri, Polirom, 2018), ultimul fiind cel mai premiat roman politist francez in 2011. Urmatorul succes, Un avion sans elle (2012; Fetita cu ochi albastri, Polirom, 2015), l-a propulsat printre cei mai reputati autori contemporani de romane politiste, dovada distinctiile obtinute: Prix Maison de la Presse 2012, Prix du Roman populaire 2012, premiul pentru cel mai bun roman politist francofon. Omagiu adus Agathei Christie, dupa cum spune insusi autorul, Au soleil redouté (La soarele neimblanzit) a aparut in 2020.
Am aprecia părerea ta! Evaluați acest produs
Nu există comentarii de la alți utilizatori.