Acest site necesită browser-ul să fie activat JavaScript.
Vă rugăm să activați JavaScript și să reîncărcați această pagină.
Site-ul necesită browser-ul pentru a activa cookie-urile pentru a se autentifica.
Vă rugăm să activați cookie-urile și reîncărcați această pagină.
Cosmin PertaLabis. Jurnalul pierdut
la plata cu cardul
Conform Termeni și condiții
Parteneriat cu producători autorizați
"Ma acuza unii si altii ca nu sunt "modest". Sunt modest, dar nu in acceptiunea comuna si limitata. Sunt constient de inzestrarea mea poetica, sunt constient ca poemele mele sunt mult mai bune decat ale multora si sunt constient ca am un scop in viata pe care cei mai multi nu il au. Asta nu ma poate face modest asa cum isi imagineaza ei. E o prostie sa fii modest in fata prostilor.
Dar sunt modest pentru ca imi cunosc limitele, chiar daca sunt mult peste ale altora, ele exista. Sunt modest pentru ca imi cunosc locul si rolul in societate. Sunt modest pentru ca nu cer si nu ma astept niciodata la ceva nemeritat. Sunt modest pentru ca nu urmaresc marire, ci valoare, nu castig, ci calitate. Sunt modest si recunosc talentul, maretia, valoarea altora, multi, la fel de buni sau mai buni decat mine.
Sunt modest pentru ca urmaresc sa fac doar binele si generozitatea e forma mea de modestie. Nu voi fi insa niciodata modest, adica supus, in fata nedreptatii, a mitocaniei, a lipsei de valoare, a semidoctilor, a oportunistilor, a infumuratilor, a dogmaticilor, a tradatorilor, dictatorilor, calailor si limitatilor cu pretentii de genii."
Am aprecia părerea ta! Evaluați acest produs
Nu există comentarii de la alți utilizatori.