"O biografie" (ediția a III-a revăzută) de Andrei Șerban, în dialog cu George Onofrei


 

"De tânăr, ca să mă apăr, fiind vulnerabil, am pretins arogant că pot să mă bizui doar pe mine. Ca să dovedesc că "sunt cineva", am pretins că știu tot. Doar treptat mi-am descoperit lipsa de putere, slăbiciunea. Am simțit gustul amar al neputinței. Și, paradoxal, recunoscând și acceptând această realitate, m-am trezit conectat la o forță nebănuită. În timp, orgoliul nu a disparut, cum aș fi vrut, dar s-a diminuat considerabil. Am avut noroc să simt acel gust amar al neputinței...și să mă doară. Dar nu m-am lăsat învins."- Andrei Șerban