Acest site necesită browser-ul să fie activat JavaScript.
Vă rugăm să activați JavaScript și să reîncărcați această pagină.
Site-ul necesită browser-ul pentru a activa cookie-urile pentru a se autentifica.
Vă rugăm să activați cookie-urile și reîncărcați această pagină.
Neil ShubinPestele din noi. O calatorie in istoria de 3.5 miliarde de ani a corpului omenesc
la comenzi de peste 50 lei
Conform Termeni și condiții
Înainte de plată
Bucurandu-se de recenzii remarcabile, profesorul, paleontologul si autorul Neil Shubin ofera in Pestele din noi o monografie care trateaza istoria evolutiei intr-un stil narativ relaxat si amuzant, dar si extrem de bine documentat si explicat. Pornind pe urmele evolutiei, ne intoarcem in timp cu milioane de ani, studiem fosile si ADN, afland astfel ca mainile noastre sunt similare inotatoarelor de peste, capul nostru are structura unui peste fara maxilare de mult disparut si ca genomul uman arata si functioneaza similar genomului viermilor si al bacteriilor.
Shubin ne aduce dovezi stiintifice conform carora viata omului modern este profund influentata de istoria evolutiei, iar principalele maladii cu care ne confruntam in prezent (diabet, boli cardiovasculare, obezitate) sunt consecinta transformarii pestelui din noi. Astfel, intelegand ca purtam in noi o istorie de milioane de ani, autorul insusi ne explica, in nota umoristica ce il caracterizeaza, ca "avem un corp construit pentru un animal activ, dar stilul de viata al unui cartof."
"Pestele din noi este genul meu de carte – o aventura captivanta si antrenanta in lumea stiintei, care iti va schimba complet perceptia asupra a ceea ce inseamna sa fii om. [...]
Pe langa calitatea remarcabila de om de stiinta, Shubin se dovedeste a fi si un scriitor extraordinar de lucid si de o rara eleganta, este un profesor ce debordeaza de entuziasm, cu abilitati narative pline de umor si inteligenta, care fac din aceasta carte o reala desfatare. Pestele din noi este mai mult decat o carte excelenta, aceasta marcheaza debutul unui autor stiintific de prim rang."-Oliver Sacks, autorul bestsellerului "Omul care isi confunda sotia cu o palarie"
"Carl Sagan a facut candva afirmatia celebra ca a privi stelele este ca si cum ai privi inapoi in timp. Lumina stelara si-a inceput calatoria spre ochii nostri cu eoni in urma, mult inainte ca lumea noastra sa se fi format. Imi place sa ma gandesc ca a privi oamenii seamana foarte mult cu a privi stelele. Daca stii cum sa privesti, corpul nostru devine o capsula a timpul i care, atunci cand este deschisa, ne povesteste despre momente decisive din istoria planetei noastre si despre un trecut indepartat in oceane, rauri si paduri stravechi.
Schimbarile in atmosfera de demult sunt reflectate in moleculele care permit celulelor noastre sa coopereze pentru a forma corpuri. Mediul din vechile cursuri de apa a modelat anatomia de baza a membrelor noastre. Vederea noastra in culori si simtul mirosului au fost modelate de viata in vechile paduri si campii. Si lista continua. Istoria aceasta este mostenirea noastra care ne influenteaza viata in prezent si va continua s-o influenteze in viitor."-Neil Shub
Am aprecia părerea ta! Evaluați acest produs
Previzualizat de către 4 Alți utilizatori
20.10.2021 21:41:43
12.4.2022 11:33:55
8.12.2021 17:32:03