"Rămas-bun, Gabo și Mercedes. Amintirile unui fiu despre Gabriel García Marquez și Mercedes Barcha" de Rodrigo García, în dialog cu Paul Scarlat și Ulici Aurelia


 

Fiul mai mare al lui Gabriel Garcia Marquez a simțit nevoia, după moartea mamei sale, să-și ia rămas-bun de la ambii lui părinți, care s-au stins la doar câțiva ani diferență. Rezultatul nu este nicidecum o carte tristă, ci reprezintă expresia unei iubiri profunde, deși reținute.
Fiecare rând reflectă un omagiu tăcut, deseori amuzant, adus atât tatălui celebru, cât și mamei care a fost un adevărat stâlp al familiei. Și totul alcătuiește o imagine fină, subtilă și elegantă a unuia dintre cei mai mari scriitori ai secolului XX și a familiei sale.