Acest site necesită browser-ul să fie activat JavaScript.
Vă rugăm să activați JavaScript și să reîncărcați această pagină.
Site-ul necesită browser-ul pentru a activa cookie-urile pentru a se autentifica.
Vă rugăm să activați cookie-urile și reîncărcați această pagină.
Sue Monk KiddViata secreta a albinelor
la comenzi de peste 199 lei
Conform Termeni și condiții
Parteneriat cu producători autorizați
Roman ecranizat in 2008, intr-o productie cu Dakota Fanning, Alicia Keys si Paul Bettany in rolurile principale, in regia Ginei Prince-Bythewood.
„Povestea unei tinere orfane care descopera ca dragostea poate fi gasita in cele mai neasteptate locuri.” (The Washington Post)
Lily Owens are paisprezece ani si o singura prietena de cand mama ei nu mai e: o servitoare de culoare doldora de idei trasnite, Rosaleen. Sa fii afro-american in Carolina de Sud a anilor 1960 nu-i deloc usor, asa ca, in ziua in care Rosaleen nu mai poate rabda si ii insulta pe cativa rasisti inversunati din tinut, Lily se hotaraste: au sa fuga amandoua in oraselul Tiburon, unde s-ar putea sa existe ceva care sa lamureasca disparitia misterioasa a mamei. Gasesc adapost in casa unui trio excentric: trei surori afro-americane care cresc albine si se inchina la Madona Neagra. De acum, calatoria lui Lily poate sa inceapa.
„O carte fantastica, cu aura unui roman detectivistic si impregnata de magia povestilor cu fantome ale lui Joanne Harris.” (The Telegraph)
„Capitolele danseaza pe marginea realismului magic si amesteca fabulosul cu realitatea, dand nastere unei calatorii minunate.” (Richmond Times Dispatch)
„O saga plina de caldura despre o tanara aflata in cautarea adevarului.” (Publishers Weekly)
Considerata de critica o adevarata urmasa a lui Carson McCullers, scriitoarea americana Sue Monk Kidd s-a nascut in 1948 in Sylvester, statul Georgia. Romanul ei de debut, Viata secreta a albinelor (2002), a cunoscut un succes fulminant. Cartea a ramas peste o suta de saptamini pe lista de bestselleruri a New York Times, s-a vandut in peste paisprezece milioane de exemplare, a fost tradusa in treizeci si sase de limbi si ecranizata. A mai scris romanele The Mermaid Chair (2005) si The Invention of Wings (2014), precum si volumul de memorii si calatorii Traveling with Pomegranates: A Mother-Daughter Story (2009, impreuna cu fiica sa, Ann Kidd Taylor).
Am aprecia părerea ta! Evaluați acest produs
Previzualizat de către 9 Alți utilizatori
20.9.2018 20:00:00
26.2.2020 13:02:18
9.10.2025 19:48:51